Přídavek na dítě – očekávaná změna 2021

7. dubna 2021|Dávky a příspěvky

Od druhé poloviny roku 2021 mají platit nová pravidla a na přídavek na dítě má dosáhnout více rodin.

Přídavek na dítě – očekávaná změna 2021

Přídavek na dítě se dlouhých 12 let nezvýšil a letos by mělo dojít ke změně. V současné době nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, pokud je čistý příjem v rodině nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Nyní dávku získá například samotný rodič s dítětem do šesti let s příjmem pod
14 904 korun. 

Podle vládního návrhu by nově měly na dávku dosáhnout rodiny s celkovým příjmem do 3,4násobku životního minima a to za předchozí tři měsíce. Pak by samotný rodič s dítětem do šesti let získal přídavek s příjmem 18 768 korun. Pro zachování kontinuity ve vyplácení přídavku nutné každé 3 měsíce příjem doložit. Příjmem se rozumí: příjem ze zaměstnání nebo podnikání, dávky nemocenského nebo důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek.

Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, pro nárok na přídavek se posuzuje příjem toho z rodičů, kterému je dítě svěřeno do péče. Pokud je dítě ve společné či střídavé péči, záleží na dohodě rodičů, jaký příjem se bude posuzovat.

V případě, že je dítě zletilé, ale nezaopatřené, posuzuje se s rodiči, kteří jsou hlášeni k trvalému pobytu v témže bytě. Pokud není splněna tato podmínka, pak se posuzuje zletilé nezaopatřené dítě samostatně.

Pokud by zvýšení přídavku bylo schváleno, pak by na něj mělo nárok více dětí. Oproti současným 240 tisícům dětí, by v roce 2021 mělo nárok na přídavek přibližně 600 tisíc dětí. Ale až od druhé poloviny roku 2021. O přídavek na dítě se bude stále žádat na pobočkách Úřadu práce.

Aktuální částky životního minima i další informace o dávkách státní sociální podpory najdete na stránkách MPSV

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

Doporučené články

18. ledna 2023|

Na jaké příspěvky na děti máte v roce 2023 nárok?

Rodiče mohou využít finanční podpory od státu, pravidla i výše příspěvků se ale často mění. Víte, na co máte nárok?

9. ledna 2023|

Výživné na neprovdanou matku – vzor

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

29. prosince 2022|Informace

Jaké změny přinese leden 2023?

V důsledku inflace se od ledna zvyšuje minimální mzda i životní a existenční minimum.

Všechny články