Přídavek na dítě – očekávaná změna 2021

7. dubna 2021|Dávky a příspěvky

Od druhé poloviny roku 2021 mají platit nová pravidla a na přídavek na dítě má dosáhnout více rodin.

Přídavek na dítě – očekávaná změna 2021

Přídavek na dítě se dlouhých 12 let nezvýšil a letos by mělo dojít ke změně. V současné době nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, pokud je čistý příjem v rodině nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Nyní dávku získá například samotný rodič s dítětem do šesti let s příjmem pod
14 904 korun. 

Podle vládního návrhu by nově měly na dávku dosáhnout rodiny s celkovým příjmem do 3,4násobku životního minima a to za předchozí tři měsíce. Pak by samotný rodič s dítětem do šesti let získal přídavek s příjmem 18 768 korun. Pro zachování kontinuity ve vyplácení přídavku nutné každé 3 měsíce příjem doložit. Příjmem se rozumí: příjem ze zaměstnání nebo podnikání, dávky nemocenského nebo důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek.

Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, pro nárok na přídavek se posuzuje příjem toho z rodičů, kterému je dítě svěřeno do péče. Pokud je dítě ve společné či střídavé péči, záleží na dohodě rodičů, jaký příjem se bude posuzovat.

V případě, že je dítě zletilé, ale nezaopatřené, posuzuje se s rodiči, kteří jsou hlášeni k trvalému pobytu v témže bytě. Pokud není splněna tato podmínka, pak se posuzuje zletilé nezaopatřené dítě samostatně.

Pokud by zvýšení přídavku bylo schváleno, pak by na něj mělo nárok více dětí. Oproti současným 240 tisícům dětí, by v roce 2021 mělo nárok na přídavek přibližně 600 tisíc dětí. Ale až od druhé poloviny roku 2021. O přídavek na dítě se bude stále žádat na pobočkách Úřadu práce.

Aktuální částky životního minima i další informace o dávkách státní sociální podpory najdete na stránkách MPSV

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

Doporučené články

7. června 2023|

Zvýšení rodičovského příspěvku je ve hře

Vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku a rodičovská by se tak mohla zvýšit o 50 000 Kč.

31. května 2023|Informace

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

22. května 2023|

Jak získat dlužné výživné ze zahraničí?

Požádejte o pomoc UMPD pokud je dlužník v zahraničí.

Všechny články