Letní průzkum – samoživitelé a prázdniny

20. června 2022|Tiskové zprávy

Až 46 % dětí rodičů samoživitelů v létě zůstane doma, zvyšující se inflace a nedostatek financí se podepisuje na rodinném rozpočtu

Praha, 20.6. 2022 – Šetření na energiích i potravinách, nulové úspory a nízké příjmy. To vše se podepisuje na rodinném rozpočtu rodičů samoživitelů. Děti proto často letní prázdniny stráví doma, v lepším případě u prarodičů. Na tábory se vydá jen 15 % z nich. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 500 rodičů.

„Ptali jsme se, jestli se změní toto léto oproti tomu loňskému? Ano a razantně. Letos budu ráda, když syna vezmu alespoň v průběhu víkendů pod stan nedaleko našeho města. Kvůli tomu, že doslova žijeme od mé výplaty k výplatě, nepojede ani na tábor, ani se mnou na pár dní do přírody. Je mi z toho úzko a modlím se, aby se pro příští rok situace změnila,“ přiznává maminka Jana, která je na péči o syna Martina úplně sama a snaží se domoci se nezaplacených alimentů.

Nedostatek financí je u rodičů samoživitelů nejčastěji způsobený neplacením výživného, loňský rok situaci navíc zhoršila pandemie koronaviru a častá ztráta práce nebo brigád. „Místo toho, abych začala pořádně šetřit a oklepala jsem se z toho, co pandemie způsobila, ji okamžitě vystřídala inflace. Tímto tempem a kvůli cenám, které se neustále zvyšují, se bojím, abych brzy s dětmi neskočila bez střechy nad hlavou,“ zoufá si samoživitelka Monika.

Téměř 45 % dotázaných rodičů by proto ocenilo efektivnější vymáhání výživného ze strany státu, aby se jejich finanční situace zlepšila. A 25 % rodičů samoživitelů by si přálo alespoň příspěvek na letní tábory.

Finance i práce. To jsou nejčastější důvody, proč děti v létě zůstávají doma

Nejčastějším důvodem, proč děti rodičů samoživitelů nejezdí na prázdniny mimo domov, jsou finance. Na tom se shodlo 46 % dotázaných. Celých 39 % rodičů však přiznává, že je pro ně nereálné s dětmi někam jet kvůli strachu ze ztráty práce. „Mrzí mě to, ale poslední roky nejsou snadné, představa, že kvůli pár dnům volna přijdu o své zaměstnání, i když mám samozřejmě na dovolenou nárok, je pro mě nereálné. Děti to naštěstí chápou a snaží se najít si zábavu doma nebo v blízkém okolí,“ říká maminka Eva.

Přijde zlepšení pro rodiče samoživitele?

Cestou, jak situaci rodičů samoživitelů zlepšit, je od loňského roku nová forma sociální dávky–náhradní výživné. Mnoho rodičů se však domnívá, že na dávku nemá nárok. Toto tvrzení je mnohdy mylné, a proto je třeba apelovat na lepší informovanost ze strany státu a patřičných institucí – Úřadů práce.

Na tom, kolik bude rodiči měsíčně vypláceno skrze náhradní výživné, závisí více faktorů: vyživovací povinnost a fakt, zdali druhý rodič výživné platí, popř. v jaké výši. Nejvyšší částka činí 3 000 Kč. Částka, která pro rodiče samoživitele může znamenat obrovskou změnu k lepšímu.

Jak to vidí odborník:

„Pro většinu samoživitelů je období prázdnin velmi náročné nejen časově, ale i finančně. Období covidu rodiče srazilo a již loňské léto si nemohli dovolit letní tábory nebo dovolenou, nicméně pod záštitou MŠMT byly organizované bezplatné příměstské tábory většinou v prostorách škol a školek. Tyto bezplatné tábory letos chybí. Současná masivní inflace dostává samoživitele do situace, kdy neví z čeho budou hradit základní potřeby (bydlení, energie, jídlo). Volnočasové aktivity jako tábory nebo dovolené jsou pro ně naprosto nedosažitelné. Rodiče mohou využít příspěvků na letní tábory od zdravotních pojišťoven, od zaměstnavatele, od neziskových organizací nebo i ze sociálních dávek. Příspěvek se pohybuje v rozmezí 500–1500 Kč. Ceny letních táborů se však pohybují v řádech tisícikorun a rodiče na ně ani s příspěvkem často nedosáhnou,“ dodává koordinátorka projektu VašeVýživné.cz Dagmar Vogtová.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

25. dubna 2024|

Výše výživného při uplatňování paušálního výdaje u OSVČ

Jak se vypočítává výživné, když je rodič osobou samostatně výdělečně činnou, která nemá potvrzení o výši příjmu a uplatňuje paušální výdaj?

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

Všechny články