Konec používání názvu „péče“

15. února 2024|

Už žádná střídavá nebo výlučná péče. Oba budou rodiči a pouze se stanoví, kdo se které dny o děti stará.

Konec používání názvu „péče“

Na Ministerstvu spravedlnosti se připravuje novinka, která má zjednodušit už tak často náročné spory o péči o děti. Stát chce zrušit stávající formy, těmi jsou střídavá péče, společná nebo výlučná. Jak je péče pojmenovaná, napovídá, že je jeden rodič hlavní, lepší nebo pečující rodič. A to může vyvolat emoce především v případech, kde jsou oba rodiče na výchově dětí zainteresovaní.

Nic se nemění na tom, že nadále se budou rodiče moci domluvit, jak si péči o děti rozdělí. Jestli to bude půl na půl, nebo jestli to bude nerovnoměrně a jeden bude pečovat více, protože má na to více času, a druhý je třeba vytížený pracovně. To je právě ponecháno na rodičích, aby se dohodli. Když se nebudou schopni dohodnout, tak o tom rozhodne soud.

O dítě mají pečovat oba rodiče, protože rodičovská odpovědnost náleží oběma rodičům bez ohledu na jejich případný rozvod. V zásadě oba rodiče tak mají ze zákona nejen právo, ale i povinnost o dítě pečovat.

V důsledku tedy zmizí rozlišování mezi rodičem, který má dítě v péči, případně rezidentním rodičem nebo primárním rodičem, a rodičem, který má právo styku s dítětem.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

3. července 2024|

Tipy jak zabavit děti na dovolené

Pokud se v následujících dnech chystáte na svou toužebně očekávanou letní dovolenou s dětmi, měli byste věnovat pozornost nejen balení a nákupům chybějících nezbytností, ale také programu, kterým na dovolené zabavíte své ratolesti.

28. června 2024|

Náhradní výživné a jak jej získat?

Máte nárok na náhradní výživné? Níže se o podmínkách získání dozvíte.

20. června 2024|

Okruh společně posuzovaných osob v domácnosti

Jak je to se společně posuzovanými osobami při zjišťování nároku na finanční příspěvky od státu? Kdo se započítává, a kdo naopak příjmy dokládat nemusí?

Všechny články