Jaké jsou možnosti práce při mateřské a rodičovské dovolené?

17. července 2020|Dávky a příspěvky

Pracovat při mateřské i rodičovské můžete!

Jaké jsou možnosti práce při mateřské a rodičovské dovolené?

Potřebujete při soustavné péči o dítě navíc zdroj příjmu? Nebojte, nemusíte být pouze odkázáni na státní podporu, můžete si najít přivýdělek, aniž byste o mateřskou či rodičovskou přišli.

Možnosti práce při pobírání peněžité pomoci v mateřství

Takzvaná mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů (37 týdnů v případě dvojčat), částečně před porodem (6 až 8 týdnů) a z větší části pak po porodu. Nárok vzniká těm, kteří jsou za poslední dva roky aspoň 270 dnů účastníky nemocenského pojištění. Lze však při jejím pobírání částečně pracovat, ovšem pouze na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP). Není stanovena maximální hranice příjmu na dohodu a je možné pracovat u původního zaměstnavatele, je ovšem nutné uzavřít novou smlouvu na jinou práci. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) po dobu pobírání mateřské nesmějí vykonávat žádnou výdělečnou činnost.

Možnosti práce při pobírání rodičovského příspěvku

Jakmile skončí období nároku na peněžitou pomoc v mateřství, začíná být vyplácen rodičovský příspěvek. Ten může být vyplácen již ode dne porodu, a to pokud nevznikl nárok na mateřskou. Dobu vyplácení si může rodič vybrat v rozmezí šesti měsíců a čtyř let. I při pobírání rodičovské je možnost vykonávat práci, a v tomto případě dokonce nejsou stanovena ani žádná omezení jako v případě práce při mateřské – rodič tak může pracovat jak na dohodu, tak na hlavní pracovní poměr, a i OSVČ již mohou vykonávat svoji živnost. Zároveň musí rodič zajistit řádnou péči o dítě, přičemž je možné umístit dítě i do jeslí nebo mateřské školy – děti do dvou let věku mohou taková zařízení navštěvovat maximálně 92 hodin měsíčně, u starších dětí již hranice stanovena není.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

Doporučené články

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

Všechny články