Jak se s dětmi správně učit

22. srpna 2018|Informace

Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.

Jak se s dětmi správně učit

Nový školní rok s sebou vždy přináší i nové učivo, které mnohdy dokáže pořádně potrápit. Právě na rodiče je poté vyvíjen nadměrný tlak – od učitelů i dětí školou povinných. Oni jsou totiž těmi, kteří by měli dětem pomoci náročnou látku zvládnout. Jak se s tím co nejlépe popasovat? Následující tipy vám určitě pomohou.

Buďte pozitivně naladěni

Křik a výhrůžky toho moc nevyřeší – a o společném učení to platí opravdu dvojnásob. Ačkoliv to mnohdy může být nadlidský úkol, udržte si chladnou hlavu. Uvidíte, že i děti s vámi budou spolupracovat mnohem lépe, než když se budete vztekat.

Učiva jen tolik, kolik malý školák zvládne

Ve školách děti musí udržet pozornost několik hodin v kuse. Pokud totéž budete požadovat i doma, jste na nejlepší cestě k tomu, abyste své děti od učení dokonale odradili. Respektujte potřeby dětí – pokud jsou unavené, nenuťte je do práce, ale dejte jim chvíli na odpočinek.

Vyhněte se porovnávání

Určitě si na to sami dobře vzpomínáte. Přinesli jste domů špatnou známku a první otázka rodičů byla, jaké známky dostali ostatní. Tuto chybu určitě neopakujte. Pro děti je porovnávání horší než cokoliv jiného. Vyvolává v nich pocit méněcennosti. Věnujte se vždy pouze svému dítěti a jeho přípravě do školy.

Najděte si důvod k pochvale

Že se vám chce spíše nadávat než chválit? Ovládněte se a najděte si důvod k pochvale – vždy nějaký existuje. A pozitivní upevňování funguje stokrát lépe než to negativní.

Učte se v ten správný čas

Když se ke společnému učení dostanete až po večeři, žádných zázraků se nedočkáte. Ideální doba na učení je mezi třetí a pátou hodinou odpolední. I v tento čas si však nezapomeňte dělat pravidelné přestávky. Nejlepší bude, když dodržíte školní model – tedy 45 minut učení, po kterých následuje přestávka.

Nezapomeňte na příjemné prostředí

Dobře vyvětraná místnost, světlé prostředí, uklizený pracovní stůl… To vše dokáže opravdové zázraky. Vybírejte tedy příjemné pracovní prostředí, které přesně odpovídá požadavkům vašich dětí.

Škola hrou funguje

Povinnosti nemá v oblibě nikdo – a děti už vůbec ne. Pokud pro ně budou domácí úkoly a učení pouze povinností, rychle ztratí chuť cokoliv dělat. Stačí však každodenní rutinu proměnit v zábavu a budou se dít zázraky. Zkuste vymyslet hry, díky kterým se budou děti nenásilnou formou učit. Co třeba „Myslím si historicky známou osobnost“? Malé počtáře zase určitě zaujmete „Početní král“ o zajímavé ceny.

 

Máte i vy své osvědčené tipy, jak se co nejlépe učit s dětmi? Podělte se o ně s námi i s dalšími rodiči. Psát nám můžete na e-mail info@vasevyzivne.cz. Najdete nás ale samozřejmě i na Facebooku.

Použitá fotografie: Rachel (Unsplash)

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

25. dubna 2024|

Výše výživného při uplatňování paušálního výdaje u OSVČ

Jak se vypočítává výživné, když je rodič osobou samostatně výdělečně činnou, která nemá potvrzení o výši příjmu a uplatňuje paušální výdaj?

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

Všechny články