Inflace nutí samoživitele šetřit na kvalitních potravinách i na energiích, ukázal průzkum

19. října 2023|Tiskové zprávy

Praha, říjen 2023 Rostoucí inflace se dotýká prakticky každého. Citelně ji však pociťují zejména rodiče samoživitelé, kteří se snaží zabezpečit sebe a své děti, a to pouze z jednoho platu. Nový průzkum Asociace neúplných rodin a programu VašeVýživné.cz ukazuje, jak se rodiče samoživitelé s rostoucí inflací vyrovnávají a jak hospodaří s rodinným rozpočtem.

Samoživitelkou jsem již mnoho let, ale poslední roky, od pandemie covidu, trochu ztrácím naději, že bychom se s dcerou někdy měly dobře. Nebo alespoň lépe. Kromě své práce mám ještě brigádu, dcera nyní nechodí ani na kroužky ve škole a měsíc co měsíc se děsím zvedání nájmu nebo zvyšování záloh. Přestože šetřím na všem, co lze, inflace a všudypřítomné zvedání cen mi na pozitivním přístupu příliš nepřidávají,“ říká maminka samoživitelka Monika.

To, co říká Monika, potvrzuje i aktuální průzkum programu VašeVýživné.cz. Z 500 dotazovaných rodičů samoživitelů uvedlo 62,5 %, že šetří na potravinách a energiích, zatímco 23 % muselo najít dodatečnou práci nebo brigádu.
Rostoucí inflace těžce zasahuje do rozpočtů samoživitelských rodin, a to tak, že 8 % z nich se dokonce muselo přestěhovat zpět k rodičům nebo ke známým, 5 % dotázaných si muselo vzít půjčku. Na otázku týkajíc se spoření peněz celkem 81 % respondentů uvedlo, že nemají z čeho odkládat peníze.
Nečekané finanční krize řeší rodiče samoživitelé různými způsoby. Kromě šetření nebo hledání další práce, 17 % z nich prodává své osobní věci a 5 % sahá na spořící účet.

Všudypřítomné zdražování sráží samoživitele s jedním příjmem na kolena a většinu svých příjmů vydají na bydlení a jídlo. Rodiče by se neměli nijak ostýchat požádat o pomoc jak neziskové organizace, tak Úřad práce kvůli materiální nebo finanční pomoci. V našem projektu se setkáváme s rodiči, kterým nezbývají finance na jídlo a současně nevědí na jakou pomoc od státu mají nárok. Setkáváme se s rodiči, kteří, aniž by se informovali na Úřadu práce, předem říkají, že asi na žádnou dávku nemají nárok. Všem rodičům doporučuji, aby se informovali vždy u instituce, která pomoc poskytuje, protože jen tam dostanou relevantní informace. Bohužel rodiče často vychází jen z doslechu nebo informací z druhé ruky, které často nejsou úplně pravdivé,“ říká Dagmar Vogtová, koordinátorka programu VašeVýživné.cz.

Chudé Vánoce
S blížícími se vánočními svátky se rodiny snaží připravit co nejlépe. Někteří rodiče odpovídají, že si odkládají peníze bokem a nakupují s předstihem, aby byly výdaje rovnoměrněji rozložené. Jiní spoléhají na podporu organizací a nadací, které by jim mohly přispět nebo něco darovat. Někteří se snaží dětem vysvětlit, že nic nového nepotřebují nebo si musí poradit s tím, co mají.
„Pokud máte o nějakou dávku ze státního sociálního systému zájem, obraťte se s žádostí na Úřad práce, kde každou žádost musí posoudit. Jestliže Vám není hrazeno výživné od druhého rodiče a máte zahájenou exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí, pak máte nárok na náhradní výživné bez ohledu na Vaše příjmy nebo skutečnost, že máte nového partnera,“ radí na závěr Dagmar Vogtová.

Doporučené články

25. dubna 2024|

Výše výživného při uplatňování paušálního výdaje u OSVČ

Jak se vypočítává výživné, když je rodič osobou samostatně výdělečně činnou, která nemá potvrzení o výši příjmu a uplatňuje paušální výdaj?

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

Všechny články