7 signálů, že váš partner možná brzy přestane platit výživné

20. června 2017|Tiskové zprávy

7 signálů, že váš partner možná brzy přestane platit výživné

Váš vztah se rozpadl, ale oba se musíte nadále starat o společné potomky, se vším, co k tomu patří – a k tomu patří i placení alimentů. Jenže občas začíná mít i sebelepší dohoda trhliny. Asistenční program VašeVýživné.cz, který se zaměřuje na pomoc s problematikou výživného, sestavil ve spolupráci se svými klienty žebříček znaků, podle kterých zaručeně poznáte, že partner je na nejlepší cestě přestat platit alimenty.

„Nic není problém“

Váš vztah se právě oficiální rozpadá a vy se snažíte domluvit na dalším koexistování a rozdělení povinností? Pokud je partner až příliš velkorysý a deklaruje, že pro něj v budoucnu nebude nic problém, zbystřete.

„Jedná se v podstatě pouze o únik, snahu oddálit domluvu, která nemá nic společného se skutečným přijetím zodpovědnosti. Pokud na tento přístup partnerovi kývnete, pravděpodobně brzy zjistíte, že po pár měsících odloučení, kdy na něj realita dolehne, je ‘problém úplně všechno’,“ uvádí Denisa Vopinková, odborná poradkyně programu VašeVýživné.cz.

„Není třeba dávat to na papír“

Vypadá to, že se dokážete gentlemansky dohodnout? Partner chce omezit zbytečné papírování a nabízí dohodu na podání ruky? Možná to na první pohled zní jako férové jednání – vždyť mezi vámi panuje alespoň nějaká důvěra. Ale věřte, že především v tomto případě dělá pořádek přátele.

„Je třeba si uvědomit, že takové řešení je nevýhodné především pro vás jakožto oprávněného. Naopak povinnému dává gentlemanská dohoda svobodu, které bude rád využívat či ji zneužívat,“ myslí si Vopinková.

„Do toho, kam se stěhuju, ti nic není“

Jste již nějakou dobu od sebe a najednou se zdá, že partner začal být nedůtklivý pokaždé, když se ptáte na novinky z jeho života? Naznačuje, že se bude stěhovat, ale odmítá říct, kam přesně? Zbystřete.

„V programu VašeVýživné.cz evidujeme velké množství partnerů, kteří se snaží své bývalé rodině zmizet z dosahu. Na oko odjíždí pracovat do zahraničí, lžou o tom, kde budou bydlet. Mají pocit, že takovým způsobem oddálí povinnost platit výživné. Situaci si tím paradoxně zhoršují, neboť pak není možné se s nimi jakkoli domluvit a na řadu musí přijít řešení prostřednictvím trestního oznámení nebo exekuce,“ vysvětluje Vopinková.

„Ztratil jsem práci“

Jednoho dne vám možná partner zavolá s tím, že ztratil práci. V překladu to bohužel může znamenat – „s výživným teď nějakou dobu nepočítej“. Odborníci varují – ani v takovém případě není soucit a odpuštění výživného na místě, Zvlášť když dnes může na trhu práce pracovat takřka každý, kdo chce a může.

„Ztrátou zaměstnání se partner rozhodně nevyvazuje z placení zákonného výživného. Pokud by se tím jeho situace radikálně zhoršila, je rozhodně lepším řešením navrhnout mu, ať zažádá o stanovení nové výše výživného, než mu splátky odpouštět. Celá řada partnerů navíc používá ztrátu zaměstnaní jako nátlak, snaží se apelovat na city nebo naznačovat, že si na nich bývalý partner ‘stejně nic nevezme’,“ říká Vopinková.

„Čekám dítě s novou rodinou“

Pro vašeho partnera zřejmě radostná událost, pro vás spíše začátek nového trápení. Brzy můžete zjistit, že nová rodina mu zabírá více času a hlavně prostředků.

„Právě nová rodina a s ní spojené výdaje jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč partner přestává platit alimenty. Skloubit finanční potřeby dětí ze dvou různých rodin není nic jednoduchého. Nový protějšek navíc nebude mít pro alimenty často pochopení, protože jejich placení vnímá jako omezení vlastního vztahu,“ zmiňuje Vopinková.

„Nemám už zájem se s našimi dětmi vídat“

Partner v rámci vašeho vztahu plus mínus fungoval a najednou máte dojem, jako by se vám začal odcizovat. Možná i trochu účelově. Původně si děti bral na víkendy, nyní jeho zájem pod nejrůznějšími výmluvami opadá.

„I toto může být varovný signál, že se bude snažit vyvázat i ze zodpovědnosti hrazení výživného. Ne vždy za tím musí být vypočítavost nebo pomstychtivost. Pro celou řadu partnerů je ztráta rodiny natolik traumatickou událostí, že se raději snaží minulost zcela vymazat, než aby je trápila. V takovém případě doporučujeme překonat cokoli negativního, co mezi vámi je a nahodit vztah – tentokrát již ne partnerů, ale dvou samostatných rodičů – zpět na koleje. Ze zkušeností rodičů, kteří požádali o pomoc program VašeVýživné.cz, je zřejmé, že partneři, kteří se svými dětmi tráví pravidelně čas, chápou mnohem lépe jejich finanční potřeby a výživné platí,“ nastiňuje Vopinková.

„Jsou to tvoje děti, tys je chtěla“

Doposud to byly děti vás obou, ale najednou z úst partnera stále častěji slýcháte, že jsou jen vaše. Například kvůli tomu, že vy je vychováváte, máte na ně větší vliv, případně jste po nich vždy toužila. Dovětek ‘jsou tvoje, tak proč bych měl platit’ na sebe možná nenechá dlouho čekat.

„Je dobré připomenout, že i když se váš vztah rozpadl, rodiči jste i nadále vy oba. Partner by si měl uvědomit, že svou rodičovskou povinnost nemůže takovýmto způsobem odmítnout. Pro vás je pak k zamyšlení, co vedlo k náhlé změně jeho přístupu – zda to je pouze “uraženost”, nebo například frustrace, že děti nevídá tak často, jak by chtěl,” zakončuje Vopinková.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

3. října 2024|Dávky a příspěvky

Pomoc samoživitelům zdarma po celé ČR

Na Spojimese najdete desítky nabídek pomoci od nadací, fondů a charit.

26. září 2024|

Zrušení vyživovací povinnosti – vzor

Vyživovací povinnost sice zaniká ze zákona, jsou situace, kdy je rodič nucen obrátit se svým nárokem na příslušný soud.

19. září 2024|

Pravidelné zvyšování výživného

Nebojte se žádat o to, na co má Vaše dítě nárok.

Všechny články