Průzkum: Samoživitelé v době koronavirové.

5. října 2020|Média

Průzkum: Samoživitelé v době koronavirové.

Téměř 50 % rodičů samoživitelů se v době koronavirové snížil příjem o 3 – 5 000 Kč. Takový propad pro ně může být fatální.

Tisková zpráva, 5.10. 2020, Praha

Rodiče samoživitele výrazně finančně ovlivňuje jakýkoliv „výpadek“ v podobě prázdnin nebo nemocí. Aktuální ranou do rozpočtu rodiny, kde žije rodič s dětmi pouze z jednoho příjmu, je koronakrize. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 500 rodičů.

Samoživitelé jsou bezpochyby riziková skupina, která je ohrožena finančními problémy. Obzvlášť v případě, kdy samoživitelé od druhého rodiče nedostávají výživné na děti, se jejich finanční situace samozřejmě zhoršuje. Období koronaviru se dotklo celých 80 % dotazovaných rodičů samoživitelů. Celých 40 % z nich však přiznalo, že bez podpory a pomoci rodiny či přátel, by krizi nezvládli. O práci v období první vlny pandemie přišlo 11 % z nich. „O práci, svoji hlavní pracovní činnost, jsem sice nepřišla. Ale dvě brigády, které mě a moje dvě děti, držely nad vodou, jsou pryč. Teď stěží poplatím nájem a nakoupím potraviny. Nezbývá mi už ani koruna a bojím se, že se situace bude zhoršovat,“ říká maminka Monika.

Na druhou vlnu nezbývají finanční rezervy

I před krizí patřila skupina samoživitelů k ohrožené skupině, ale s krizí se jejich problémy stupňují. Dnes ti, kteří si půjčili, tak mají problém půjčky splácet. Situace je dnes vážnější také v tom, že se samoživitelé bojí doby, kdy budou muset s dítětem zůstat doma na ošetřovném v důsledku nařízení karantény ve školách nebo školkách a budou odkázáni na 60% mzdy. Tedy nedostanou 80% mzdy tak jako na jaře. „Dalším rozdílem je, že online výuka byla na jaře dobrovolná, pokud by však teď došlo na online výuku dnes, tak je povinná, ale technické vybavení a internet pro tuto formu vzdělávání má zajistit rodič, což představuje významný náklad v rodinném rozpočtu. A rodiče, kteří si práci udrželi dodnes, se obávají, aby o ní v nadcházejícím období nepřišli,“ dodává koordinátorka projektu VašeVýživné.cz Dagmar Vogtová.

Na dotaz, o kolik se rodičům samoživitelům v koronakrizi snížil příjem, odpovědělo téměř 50 %, že částku o 3 – 5 000 Kč, což je pro většinu z nich významná částka v rozpočtu. O 5 – 10 000 Kč se pak příjem snížil 20 % rodičů. Maminky se také shodují, že v tomto období přestali otcové platit výživné.

Šetření na kvalitních potravinách

Období pandemie s sebou přineslo nejen snahu o úsporu rodičů na všem, co bylo možné: omezení aktivit dětí v průběhu léta, kupovaní levných potravin, ale hlavně šetření na kvalitních a zdravých produktech jako je např. ovoce a zelenina. Na tom se shodlo 40 % dotázaných. O mimořádnou okamžitou pomoc zažádalo neúspěšně 10 % samoživitelů.

Na druhou vlnu pandemie se 60 % rodičů samoživitelů nemohli nijak z finančních důvodů připravit. Celých 14 % z nich si našli alespoň další menší přivýdělek.

Průzkum nám také ukázal, že si v této nepříznivé situaci musela více jak 18 % rodičů samoživitelů půjčit peníze od některé z bankovní či nebankovní společnosti,“ doplňuje Vogtová a dodává: Je třeba, aby stát v případě pomoci samoživitelům reagoval pružněji, rychleji. Z našich průzkumů vychází, že samoživitelé by uvítali pomoc v podobě potravinových balíčků, příspěvku na bydlení, na léky apod. Pomoc by ale měla přijít hned. Ne jako to bylo na jaře s opožděným vyplácením ošetřovného. Samoživitelé by dle našich průzkumů z dlouhodobého hlediska nejvíce uvítali bezplatné jesle, školky, zkrácené úvazky, home office a třeba daňové zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří tyto rodiče zaměstnají. Zajistit jim práci, kterou lze skloubit s péčí o děti.“

 

Pro více informací:

Marie Cicvárek Fléglová

PR manažer

724347722

marie.cicvarek@vasevyzivne.cz

Doporučené články

9. října 2024|

Střídavá péče alimenty

I při střídavé péči má dítě nárok na výživné.

3. října 2024|Dávky a příspěvky

Pomoc samoživitelům zdarma po celé ČR

Na Spojimese najdete desítky nabídek pomoci od nadací, fondů a charit.

26. září 2024|

Zrušení vyživovací povinnosti – vzor

Vyživovací povinnost sice zaniká ze zákona, jsou situace, kdy je rodič nucen obrátit se svým nárokem na příslušný soud.

Všechny články