Plánované novinky MPSV

13. prosince 2022|Dávky a příspěvky

Nová opatření, která mají pomoci rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé ekonomické situaci.

Plánované novinky MPSV

Od ledna 2023 dojde ke změnám v příspěvcích, mělo by jít o opatření, která pomohou rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé ekonomické situaci. Přídavky na děti představují pravidelnou pomoc pro rodiny s nižšími příjmy.  Nově se tato dávka podle návrhu MPSV zvýší o 200 korun. Pokud má některá ze společně posuzovaných osob příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce), podnikání, nemocenskou, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o dítě nebo rodičovský příspěvek, je přídavek o 500 Kč vyšší.

Další úprava se týká zejména dávek v hmotné nouzi. Do započitatelných příjmů domácností se nově nebudou zahrnovat výdělky nezaopatřených dětí. Konkrétně půjde o příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a přípravy, příjmy ze závislé činnosti i samostatné výdělečné činnosti dětí v průběhu prázdnin, především tedy brigád.

Jednou z nejdůležitějších dávek, které rodinám nyní pomáhají s rostoucími náklady, je příspěvek na bydlení. U nájmů a podnájmů se změní rozdělení normativů podle velikosti obce. Nově budou platit pouze tři typy. V první kategorii bude Praha a Brno, ve druhé města nad 70 tisíc obyvatel a ve třetí ostatní obce. Dojde také ke sjednocení výpočtu příspěvku. Nově se tato podmínka sjednocuje na 30 % příjmů bez ohledu na to, zda je žadatel z Prahy nebo jiné části republiky

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

18. dubna 2024|

Vliv úvěru a hypotéky na výživné.

Jak je to s hypotékou a úvěry při stanovení výše výživného?

11. dubna 2024|

Střídavá péče u nezletilých

Po rozvodu či rozchodu rodičů vždy dochází k určení péče o děti. Jednou z jejích forem je střídavá péče, kdy se na výchově dítěte nadále podílejí oba rodiče.

4. dubna 2024|

Neprovdaná matka a výživné

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

Všechny články