Plánované novinky MPSV

13. prosince 2022|Dávky a příspěvky

Nová opatření, která mají pomoci rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé ekonomické situaci.

Plánované novinky MPSV

Od ledna 2023 dojde ke změnám v příspěvcích, mělo by jít o opatření, která pomohou rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé ekonomické situaci. Přídavky na děti představují pravidelnou pomoc pro rodiny s nižšími příjmy.  Nově se tato dávka podle návrhu MPSV zvýší o 200 korun. Pokud má některá ze společně posuzovaných osob příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce), podnikání, nemocenskou, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o dítě nebo rodičovský příspěvek, je přídavek o 500 Kč vyšší.

Další úprava se týká zejména dávek v hmotné nouzi. Do započitatelných příjmů domácností se nově nebudou zahrnovat výdělky nezaopatřených dětí. Konkrétně půjde o příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a přípravy, příjmy ze závislé činnosti i samostatné výdělečné činnosti dětí v průběhu prázdnin, především tedy brigád.

Jednou z nejdůležitějších dávek, které rodinám nyní pomáhají s rostoucími náklady, je příspěvek na bydlení. U nájmů a podnájmů se změní rozdělení normativů podle velikosti obce. Nově budou platit pouze tři typy. V první kategorii bude Praha a Brno, ve druhé města nad 70 tisíc obyvatel a ve třetí ostatní obce. Dojde také ke sjednocení výpočtu příspěvku. Nově se tato podmínka sjednocuje na 30 % příjmů bez ohledu na to, zda je žadatel z Prahy nebo jiné části republiky

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

18. ledna 2023|

Na jaké příspěvky na děti máte v roce 2023 nárok?

Rodiče mohou využít finanční podpory od státu, pravidla i výše příspěvků se ale často mění. Víte, na co máte nárok?

9. ledna 2023|

Výživné na neprovdanou matku – vzor

Neprovdaná matka, které se narodilo dítě, může požadovat po otci dítěte výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – a to až do dvou let věku dítěte.

29. prosince 2022|Informace

Jaké změny přinese leden 2023?

V důsledku inflace se od ledna zvyšuje minimální mzda i životní a existenční minimum.

Všechny články