Výše alimentů pro vysokoškoláka

Petra VŠ

Výše alimentů pro vysokoškoláka

Příspěvekod Petra VŠ » 19 úno 2016, 11:12

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, co všechno se počítá do výše alimentů. S tátou máme klidný vztah, ale výživné chci zvýšit, momentálně platí 2000,- soudně. Každý měsíc mi posílá 500,- na víc. Ale myslím si, že je to směšné, když jsem na VŠ, jíž druhým rokem. Táta má jíž druhou rodinu s jednou dcerou a jsou vzatí. Já mám trvalý pobyt u mamky, ale nebydlím s ní a platím si svůj nájem, kde mám nájemní smlouvu. Bude k této skutečnosti přihlížet soud?
Děkuji za odpověď.

radvanakytka
Kontaktovat uživatele:

Re: Výše alimentů pro vysokoškoláka

Příspěvekod radvanakytka » 28 úno 2016, 22:13

No hele známá má dcer, která to má dost podobně. Sama platí bydlení, kde nájem je 10.000kč - garsonka!!! Máma jí platí půlku a druhou půlku má od táty, zbytek platí sama. Zkus si o to zažádat, sděl jaký máš poměry atd. Něco se s tím dělat určitě dá. :-) Držím palce R.

mamina

Příspěvekod mamina » 17 dub 2016, 22:42

drzim palce, at to zvaldnete. je to nelehke období. a pro díte jeste víc, ma se zacit stavet na vlastni nohy a najednou podraz. nema z ceho zit.
drzim vam palce!

Sára

Příspěvekod Sára » 27 pro 2016, 06:38

Já teda nechápu nějak otázku...Ty máš kolem 20ti let. Možná už něco přes 20. Stále čekáš na peníze od rodičů, studuješ, studovat budeš ještě cca další 4 roky? Místo toho, abys bydlela na kolejích, sis našla drahé luxusní bydlení s nájemní smlouvou. Já mám děti, celý život bojuju s tím, že jejich otec na ně neplatí, dcera už bude plnoletá, je na střední, ale ví, pokud chce nadstandard, že musí přiložit ruku k dílu, prostě musí chodit na brigádu. Takže moje rada k této "otázce" je, : přestaň být rozmazlená a uvědomit si, že rodiče tu nejsou proto, aby ti platili tvé rozmary. A hlavně, už si přebere zodpovědnost za své činy na sebe.

Jirka R.

Příspěvekod Jirka R. » 02 úno 2017, 10:12

Dle mého názoru je výživné na vysokoškoláka nesmysl a vůbec by neměl existovat. Rodiče by měli být odpovědní za děti do jejich plnoletosti a maximálně ukončení studia střední školy. Pak už by se o sebe každý dospělý člověk měl postarat sám. Samozřejmě je to složité, protože pokud jde dítě po maturitě studovat tak nemůže nastoupit do zaměstnání a vydělávat. Ale měla by zde být nějaká koncepce od státu s ohledem na vzdělání. To znamená půjčka pro vysokoškoláky na to aby mohli vystudovat. Půjčka by měla být státní s minimálním nebo žádným úrokem, pokud studium úspěšně dokončí. Spousta dětí chodí na vysokou školu jen proto, aby mohli dostávat výživné co nejdéle. Nějakou dobu si užívají vysokoškolského života a pak to po nějaké době - po roce, po dvou ukončí že na to nestačí. Nebo několikrát opakují ročník. Vždyt to mají přece placené tak co by se starali sami. A k čemu to pak tedy celé je ?? Jen k tahání peněz z rodičů abych měl lepší život. Teď samozřejmě nemám na mysli všechny ty poctivé studenty, kteří se snaží opravdu studovat. Ale spousty těch kteří jdou na vysokou školu jen a jen s tím, že se chtějí dostat alespoň na nějaký čas do velkoměsta a zažít alespoň na čas život vysokoškoláků a to i přesto, že vědí, že na studium nemají a po nějakém čase ho stejně ukončí. Pokud by byli nuceni si tuto část svého vzdělání financovat sami, určitě by si rozmysleli jestli na vysokou školu se závazkem dluhu jít či nikoliv. Odpadlo by zbytečných dohadů a tahanic. Myslím, že by to bylo i daleko spravedlivější k vysokoškolákům samotným. Je spousta rodin a dětí, kteří ačkoliv na to mají vědomosti a vysokou školu by studovat mohli, nemohou si to dovolit financovat a takovýto mladý člověk pak stejně po maturitě odchází do praxe. Je zajímavé, že pokud se jedná o úplnou rodinu, tak pokud na to rodina nemá finance, tak dítě na vysokou školu prostě studovat nejde. Je to smutné, ale nedá se nic dělat. Zatímco pokud se jedná o rozvedené rodiče, tak ve většině případů matka u které dítě převážně žije, ho dá na vysokou školu stůj co stůj a otce pak postaví před hotovou věc s tím, že musí platit. A nikdo neřeší, jestli má otec novou rodinu, další děti - prostě plať, vždyť máš dítě na vysoké, tak co. A jestli má otec v nové rodině s manželkou malé platy, půjčky, pojistky a různá další vydání to nikdo neřeší, hlavně musí platit na vysokoškoláka, aby mohl studovat.Opravdu zajímavý přístup.
Já sám jsem rozvedený více než 10 let, nyní mám novou rodinu. Celkem mám 4 děti, dvě z prvního manželství na které platím alimenty a dvě se současnou ženou. Nejstarší dcera studuje vysokou školu, nejmladší z mých dětí chodí do 2.třídy.
Nejstarší dcera si nechali po nástupu na vysokou školu samozřejmě i zvýšit alimenty. Ve třetím ročníku školu přerušila a většinu roku cestovala po světě - Asie, Amerika apod. Což jsem se samozřejmě dozvěděl až po dalším roce, kdy jsem se jí ptal zda již studia ukončila a ona mi sdělila, že nikoliv, že bude opakovat - nebo spíše dostudovávat třetí ročník. Takže jsem jí vesele přispíval alimenty na kapesné při jejích cestách a nyní budu dále platit studia, která již měla být ukončena. Co na tom, že já sám ani nikdo z mé druhé rodiny jsme nebyli nikde na dovolené posledních 8 let, protože nám to prostě finančně nevychází. Mé nejmladší dítě ani neví jak vypadá moře. A hned tak se tam asi nepodívá. Nikdy jsem nebyl nezaměstnaný ani jsem se práci nijak nevyhýbal. Prostě jen bydlíme v regionu, kde je práce opravdu nedostatek a musíme pracovat za to co je. Pracuji na 12-ti hodinové směny a jinou možnost práce prostě nemám. Za prací dojíždím do sousedního města. Z mého platu 14800 Kč čistého platím na alimentech měsíčně 4700Kč. Současná manželka má plat 12000 Kč čistého. Po zaplacení všech výdajů/ bydlení, půjčka, pojistky, škola, kroužky atd atd/ nám opravdu nic moc nezbývá. Tak například v létě chodím do práce ráno 9 km pěšky a večer 9 km zpátky abych ušetřil rodině alespoň nějaké peníze. A v rozpočtu je to pak po letních měsících alespoň trochu znát./ jen pro porovnání dcera vysokoškolačka dostala od své matky která žije s podnikatelem vlastní auto, aby nemusela požívat k cestování autobusy nebo vlak/. Výživné platím od roku 2005 a upozorňuji, že je vždy posílám řádně a včas a za celou dobu placení výživného jsem nikdy dětem nedlužil ani korunu ! V žádném případě tady neobhajuji rodiče, kteří se vyhýbají placení výživného, spíše se zamýšlím nad tím, co je ještě v zájmu dítěte a co je již jen vypočítavost ze strany dospělých lidí - studentů vysokoškoláků, kteří stůj co stůj chtějí žít vysokoškolský život i když na úkor svých rodičů. A ptám se kde je nějaká spravedlnost pokud z toho mála co nám zbývá musím financovat vyšší životní standart svého dítěte.
Paradoxem je, že zákon hovoří o tom, že dítě má právo mít stejnou úroveň života jako jeho rodiče, ale nikdo se nikdy nezabýval tím , jak to je v případě kdy má dítě vyšší životní úroveň než jeho rodič. Takový případ totiž nikdo, ani žádný soud nepřipouští . Tak si budou rodiče dál utahovat své opasky aby si jejich dospělé děti užívali života s jejich finanční podporou dokud to jde.

Zdenda

Příspěvekod Zdenda » 07 bře 2017, 19:32

Sára píše:Já teda nechápu nějak otázku...Ty máš kolem 20ti let. Možná už něco přes 20. Stále čekáš na peníze od rodičů, studuješ, studovat budeš ještě cca další 4 roky? Místo toho, abys bydlela na kolejích, sis našla drahé luxusní bydlení s nájemní smlouvou. Já mám děti, celý život bojuju s tím, že jejich otec na ně neplatí, dcera už bude plnoletá, je na střední, ale ví, pokud chce nadstandard, že musí přiložit ruku k dílu, prostě musí chodit na brigádu. Takže moje rada k této "otázce" je, : přestaň být rozmazlená a uvědomit si, že rodiče tu nejsou proto, aby ti platili tvé rozmary. A hlavně, už si přebere zodpovědnost za své činy na sebe.

Jojo plně souhlasím.Myslím si,že pokud chceš něco na víc měl by se člověk o to snait i sám.Ne jne plakat,že nemám.Já sice kluky zatím nemám na nějaké vyší škole,Zatím základka platí, 7000 + další na víc bokem, jsou to přece jen moje děcka a zatím se o sebe nedokáži postarat.OK beru to.I když to není lehky.Oni si to nebyrali.Ale pokud už je člověk lplnoletá a svépravný už by měl začít makat sám na sobě bez breku. apokud uvidím snahu rád přispěji,Můj názor

Market L.

Příspěvekod Market L. » 10 srp 2017, 09:02

Jirka R. píše:Dle mého názoru je výživné na vysokoškoláka nesmysl a vůbec by neměl existovat. Rodiče by měli být odpovědní za děti do jejich plnoletosti a maximálně ukončení studia střední školy. Pak už by se o sebe každý dospělý člověk měl postarat sám. Samozřejmě je to složité, protože pokud jde dítě po maturitě studovat tak nemůže nastoupit do zaměstnání a vydělávat. Ale měla by zde být nějaká koncepce od státu s ohledem na vzdělání. To znamená půjčka pro vysokoškoláky na to aby mohli vystudovat. Půjčka by měla být státní s minimálním nebo žádným úrokem, pokud studium úspěšně dokončí. Spousta dětí chodí na vysokou školu jen proto, aby mohli dostávat výživné co nejdéle. Nějakou dobu si užívají vysokoškolského života a pak to po nějaké době - po roce, po dvou ukončí že na to nestačí. Nebo několikrát opakují ročník. Vždyt to mají přece placené tak co by se starali sami. A k čemu to pak tedy celé je ?? Jen k tahání peněz z rodičů abych měl lepší život. Teď samozřejmě nemám na mysli všechny ty poctivé studenty, kteří se snaží opravdu studovat. Ale spousty těch kteří jdou na vysokou školu jen a jen s tím, že se chtějí dostat alespoň na nějaký čas do velkoměsta a zažít alespoň na čas život vysokoškoláků a to i přesto, že vědí, že na studium nemají a po nějakém čase ho stejně ukončí. Pokud by byli nuceni si tuto část svého vzdělání financovat sami, určitě by si rozmysleli jestli na vysokou školu se závazkem dluhu jít či nikoliv. Odpadlo by zbytečných dohadů a tahanic. Myslím, že by to bylo i daleko spravedlivější k vysokoškolákům samotným. Je spousta rodin a dětí, kteří ačkoliv na to mají vědomosti a vysokou školu by studovat mohli, nemohou si to dovolit financovat a takovýto mladý člověk pak stejně po maturitě odchází do praxe. Je zajímavé, že pokud se jedná o úplnou rodinu, tak pokud na to rodina nemá finance, tak dítě na vysokou školu prostě studovat nejde. Je to smutné, ale nedá se nic dělat. Zatímco pokud se jedná o rozvedené rodiče, tak ve většině případů matka u které dítě převážně žije, ho dá na vysokou školu stůj co stůj a otce pak postaví před hotovou věc s tím, že musí platit. A nikdo neřeší, jestli má otec novou rodinu, další děti - prostě plať, vždyť máš dítě na vysoké, tak co. A jestli má otec v nové rodině s manželkou malé platy, půjčky, pojistky a různá další vydání to nikdo neřeší, hlavně musí platit na vysokoškoláka, aby mohl studovat.Opravdu zajímavý přístup.
Já sám jsem rozvedený více než 10 let, nyní mám novou rodinu. Celkem mám 4 děti, dvě z prvního manželství na které platím alimenty a dvě se současnou ženou. Nejstarší dcera studuje vysokou školu, nejmladší z mých dětí chodí do 2.třídy.
Nejstarší dcera si nechali po nástupu na vysokou školu samozřejmě i zvýšit alimenty. Ve třetím ročníku školu přerušila a většinu roku cestovala po světě - Asie, Amerika apod. Což jsem se samozřejmě dozvěděl až po dalším roce, kdy jsem se jí ptal zda již studia ukončila a ona mi sdělila, že nikoliv, že bude opakovat - nebo spíše dostudovávat třetí ročník. Takže jsem jí vesele přispíval alimenty na kapesné při jejích cestách a nyní budu dále platit studia, která již měla být ukončena. Co na tom, že já sám ani nikdo z mé druhé rodiny jsme nebyli nikde na dovolené posledních 8 let, protože nám to prostě finančně nevychází. Mé nejmladší dítě ani neví jak vypadá moře. A hned tak se tam asi nepodívá. Nikdy jsem nebyl nezaměstnaný ani jsem se práci nijak nevyhýbal. Prostě jen bydlíme v regionu, kde je práce opravdu nedostatek a musíme pracovat za to co je. Pracuji na 12-ti hodinové směny a jinou možnost práce prostě nemám. Za prací dojíždím do sousedního města. Z mého platu 14800 Kč čistého platím na alimentech měsíčně 4700Kč. Současná manželka má plat 12000 Kč čistého. Po zaplacení všech výdajů/ bydlení, půjčka, pojistky, škola, kroužky atd atd/ nám opravdu nic moc nezbývá. Tak například v létě chodím do práce ráno 9 km pěšky a večer 9 km zpátky abych ušetřil rodině alespoň nějaké peníze. A v rozpočtu je to pak po letních měsících alespoň trochu znát./ jen pro porovnání dcera vysokoškolačka dostala od své matky která žije s podnikatelem vlastní auto, aby nemusela požívat k cestování autobusy nebo vlak/. Výživné platím od roku 2005 a upozorňuji, že je vždy posílám řádně a včas a za celou dobu placení výživného jsem nikdy dětem nedlužil ani korunu ! V žádném případě tady neobhajuji rodiče, kteří se vyhýbají placení výživného, spíše se zamýšlím nad tím, co je ještě v zájmu dítěte a co je již jen vypočítavost ze strany dospělých lidí - studentů vysokoškoláků, kteří stůj co stůj chtějí žít vysokoškolský život i když na úkor svých rodičů. A ptám se kde je nějaká spravedlnost pokud z toho mála co nám zbývá musím financovat vyšší životní standart svého dítěte.
Paradoxem je, že zákon hovoří o tom, že dítě má právo mít stejnou úroveň života jako jeho rodiče, ale nikdo se nikdy nezabýval tím , jak to je v případě kdy má dítě vyšší životní úroveň než jeho rodič. Takový případ totiž nikdo, ani žádný soud nepřipouští . Tak si budou rodiče dál utahovat své opasky aby si jejich dospělé děti užívali života s jejich finanční podporou dokud to jde.

Nezlobte se na mě, ale jak můžete vůbec takový stupidní názor vypustit! Vysokoskolaci, aby si brali pujčku?? Aby nedostávali výživné?? Chápu váš postoj kvůli vaši dcery, ale je to dáno výchovou- kdyby byla správně vychovaná a dobře vedená, tak by vůbec k ničemu takovému nedocházelo.
Věřím, že váš postoj máte také kvůli vlastního vzdělání. Ale pokud se scera rozhodla a má na to, aby studovala, měl byste byt na ni velmi hrdý. Jednou budete vděčný až vám to vrátí.

A to, že jste se rok nezajimal o svou dceru a timpadem nevedel, ze odjela. Je dost smutne, co se tyce vas. Ja bych si prala aby jednou ma dcera sla na vysokou a podporovala bych ji, jak jen to jde - sdilela s ni kazdickou zkousku, kazdy uspech i neuspech....

Takze je to take o vztahu otce a dcery!

taky josef

Příspěvekod taky josef » 24 lis 2017, 07:27

Milá zletilá děcka, vážení vysokoškoláci,
vyživovací povinnost (nejen) rodičů trvá i pod dosažení plné svéprávnosti, tj. i po dosažení 18-ti let života, dokud oprávněná osoba není schopna se sama živit. To platí pro všechny osoby (děti) a nikoliv pouze pro děti z rozvedených manželství. To znamená, že každé dospělé dítě může požadovat na svých rodičích požadovat výživné odpovídající jejich životní úrovni, schopnostem a možnostem. KAŽDÉ DOSPĚLÉ DÍTĚ TUDÍŽ MŮŽE HNÁT SVÉ RODIČE K SOUDU O ALIMENTY, pokud nazná, že jeho životní úroveň nedosahuje životní úrovně rodičů, anebo že by se rodiče mohli více snažit v práci nebo něco prodat!
Druhou věcí je fakt, že dospělé děti z rozvedených rodin DOSAŽENÍM PLNÉ SVÉPRÁVNOSTI JIŽ NEJSOU SVĚŘENY DO PÉČE JEDNOHO Z RODIČŮ (obvykle matky), přičemž vyživovací povinnost OBOU rodičů samozřejmě trvá dál a POVINNOU OSOBOU SE STÁVÁ I MATKA. K tomu § 914 NOZ: Je-li více osob povinných, které mají vůči oprávněnému stejné postavení, odpovídá rozsah vyživovací povinnosti každé z nich poměru jejích majetkových poměrů, schopností a možností k majetkovým poměrům, schopnostem a možnostem ostatních.
Shrnuto:
1) Vysokoškoláci, bez ohledu na to, jakých rodin pocházíte, suďte se svými rodiči o výživné – máte na něj právo.
2) Vsokoškoláci, suďte se o výživné se svými otci, ale I matkami, protože oba dva rodiče jsou vůči vám v postavení povinných osob!
:lol:

Jarda

Příspěvekod Jarda » 27 led 2018, 12:58

Pán má svatou pravdu. Dcerunka je lempl. Takových lemplů z rozvedených rodin je více. Studovat dneska na vysoký může i obecní blb, takže na co by měl být hrdý. Spousta studentů si na studia vydělává a jsou z úplných rodin, nebo nějaký rok pracují, aby mohli studovat.

Zpět na “Výše alimentů”