Výzivné

Jakub

Výzivné

Příspěvekod Jakub » 26 čer 2016, 20:02

Dobry den,prosím o radu.Bydlím u matky otce, otec na me platí 3000kc výzivné a stoho mi strha 1500kc na najem,vodu,elektryku.Za zbytek se sám zivím.Má nato právo mi z vyzivného strhavat?Jinak je mi 18let a sem student, predem dekuji.

otakar

Re: Výzivné

Příspěvekod otakar » 29 čer 2016, 14:43

Nejak nechapu u koho bydliš, jinak bych ti rad pomohl. dej vedet a vyresime to treba.

Margaretta

Příspěvekod Margaretta » 08 črc 2016, 15:47

Ahoj,
pochopila jsem, že žiješ u babičky? Pokud ano, záleží na tom, zda je určena jako tvůj opatrovník. Jestli ano, nemá nárok v podstatě na nic. Pokud se živíš sám, jak jsi uvedl, veškeré peníze náleží tobě a ona je povinna se o tebe postarat a poskytnout ti dostatečné zázemí. Pokud by tvým opatrovníkem nebyla, měl bys peníze taky dostávat ty, ale v tom případě má nárok chtít po tobě nájem a příspěvek na bydlení - vzhledem k tomu, že u ní žiješ.

Iva

Příspěvekod Iva » 19 srp 2016, 11:12

Jakube,
výživné ve výši dle rozsudku musíte po dovršení 18 let dostávat Vy. A Vy z něj máte přispět na bydlení a jídlo - dle dohody.
Není to nařízeno, ale pokud byste si nechával celé výživné a používal ho jako "kapesné", může Vás otec "vyhodit " z bytu ( v krajním případě ) - s argumentem: jste plnoletý, postarejte se o sebe.
Z Vašeho dotazu nevyplývá, co Vaše matka; pokud žije, měla by platit výživné i ona, pokud nežije, měl byste brát nějakou sociální dávku ( s tím zkušenost nemám ).
...taky jestli babička bydlí jinde, než otec a kolik je jí let ( je v důchodu, pracuje? );
Pokud bydlí babička jinde, než otec, nemá otec už vůbec žádné "oprávnění" strhávat Vám z výživného peníze - pokud je ovšem nedává babičce...to ale nepíšete.
Obraťte se na OSPOD, pokud s otcem není domluva. Třeba můžete požádat o zvýšení výživného ( i 3 roky zpátky!!!) ...mám nějaké zkušenosti s těmito problémy, ale uvádíte opravdu minimum informací. Rovněž můžete požádat o sociální dávky - např.příspěvek na bydlení. To vše musíte sám, jste plnoletý, ale tolik času to nezabere a pomůže Vám to.
Hodně štěstí! Iva

Zpět na “Otec samoživitel”