Tipy, jak zatočit se stresem

image

Také to znáte, někdy je Vám špatně od žaludku, špatně spíte nebo máte výkyvy nálad. Napadlo Vás, že to všechno může být způsobeno stresem?

 

shutterstock_119446654

 

A stres, to je panečku pěkný neřád. Když si ho pustíte moc k tělu, tak dovede napáchat pěknou neplechu, protože má škodlivý vliv na celý organismus. Proto je dobré znát pár osvědčených fíglů, jak ho zvládnout:

1. TIP

Nejdůležitější je zůstat pozitivní. Možná Vám to zní hloupě, ale když si budete neustále dokola opakovat, jak něco nezvládnete, tak se Vám to opravdu splní. Raději obraťte, a když v práci nebo při jakékoliv jiné příležitosti půjde do tuhého, opakujte si pozitivní monology typu „Tohle zvládnu“.

 

shutterstock_316510430

 

2.TIP

Pěkně od plic se zasmějte. Pusťte si nějakou komedii nebo si přečtěte pár vtipů a smějte se, až se budete za břicho popadat. Takový smích totiž způsobí větší přísun kyslíku do těla, pěkně rozproudí krev a stres pak nemá šanci. Ale pokud zrovna nemáte po ruce nějakou komedii, tak si zkuste pěkně nahlas zazpívat.

 

shutterstock_77642464

 

3.TIP

Šálek kávy vyměňte za sklenici čerstvé pomerančové šťávy. Vitamín C je totiž dobrý nejen jako chřipkobijec, ale i jako stresobijec, který účinně snižuje hladinu stresových hormonů.

 

shutterstock_434814523

 

4.TIP

Až půjdete do sámošky, nezapomeňte na žvýkačky. Právě žvýkání totiž snižuje stres a dokonce i zvyšuje výkonnost při plnění pracovních úkolů. Samozřejmě je ale lepší koupit si ty bez cukru, abyste si důsledným zaháněním stresu nezpůsobili zubní kaz.

 

shutterstock_176482130

 

5.TIP

Klíčový je i pravidelný pohyb, protože pohybem se z těla odplaví všelijaké škodliviny. Stačí třeba 45 minut svižné chůze denně. Nebo zkuste nějaké tipy na cvičení, o kterých jsme již psali, a všechen ten stres ze sebe hezky „vycvičte“.

 

shutterstock_275678297

 

6.TIP

Jestliže na Vás sypou jeden pracovní úkol za druhým, a vy nevíte, kam dřív skočit, stanovte si priority. Když se budete věnovat jednomu zadání a v myšlenkách bloudit k dalšímu, neuděláte nic pořádně. Nesnažte se udělat vše najednou. Vezměte ty úkoly jeden po druhém a zapracujte na nich postupně. Uvidíte, že takhle zadanou práci uděláte mnohem dříve a hlavně mnohem lépe.

 

shutterstock_383756437

 

7.TIP

Když budete zdravě jíst, tak s Vámi stres jen tak nezamává. Když fastfoody a sladkosti nahradíte ovocem a zeleninou, uvidíte, že bude vaše tělo mnohem odolnější (což se bude hodit i na podzim, až na vás kromě stresu budou útočit i nemoci). Inspirovat se můžete tipy v našem článku „Jak zatočit s toxiny v těle a obnovit ztracenou energii.“

 

shutterstock_321864554

 

8.TIP

A samozřejmě nesmíme zapomenout na relaxaci. Ve volném čase si zkrátka práci zakažte a raději se věnujte jiným aktivitám, ať už to bude nějaké nové hobby, příjemná masáž, četba knihy nebo návštěva divadla.

 

shutterstock_390216088

 

9.TIP

Pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu. Čím blíže je člověk přírodě, tím je klidnější a šťastnější. Nechte plynout své myšlenky a pozorujte zvířata, plynoucí řeku, šumící stromy ve větru, zavřete oči a poslouchejte slastnou hudbu přírody, projděte se bosi po louce, uspořádejte si piknik v trávě a na chvíli se prostě zastavte. Už cítíte ten klid?

 

shutterstock_96137972

 

A co Vy? Máte nějaký recept, jak zvládnout stres? Doufáme, že Vás naše tipy alespoň trochu inspirují.

Tým VašeVýživné.cz

Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Facebook
Zpátky